Web Content Viewer
ХАЙДУШКИ ПАМЕТНИК НА ДОБРИ ВОЙВОДА
Добри Богданов Новаков е роден около 1825г. в гр.Копривщица. Сред населението обикновено е наричан Добри войвода или Добри Новакът.
Около 1860 г. са засвидетелствани неговите първи връзки с четата на Ангел Войвода./Стария/
Към 1863г. Добри преминал в четата на Лефтер войвода.
След смъртта на Лефтер войвода през 1868г. Добри напуснал Анадола и основал своя дружина с район на действие Калоферския балкан и източното Средногорие.Тук Добри установил пряка връзка с Хр.Ботев и В.Левски.
Изследователят на с.Розовец ,Минчо Кюркчиев, цитирайки монография на проф. Ив. Клинчаров, прави извод,че през лятото на 1867г, младият Ботев е прекарал няколко месеца от живота си с юнаците на Добри войвода./ Кюркчиев, М."Розовец",Пловдив,1985г.,с.72-73/
Името на войводата в Розовец се свързва с имената на на участниците в местния революционен комитет, основан от Левски през 1869г. като пряк изпълнител на взетите решения.
Трите известни акции, извършени от дружината на Добри войвода, са по указания на В.Левски, с цел да се набират средства за Централния революционен комитет и във връзка с молбата на местните да ги отърве от турски изедници.
Първата акция, това е убийството на местния чорбаджия Деню Манев. Има сведения, че синът му взел участие в потеря за разгромяване на Хаджи Димитровата чета на връх Бузлуджа и убийството на един четник.
Втората акция,извършена по указания на Добри войвода , е нападението на турски чифлик в днешното с.Опълченец. Събраната сума от около 800 турски златни лири била дадена на В.Левски, който я предал на Л.Каравелов и била закупена печатницата на комитета.
Третата акция е нападението над розотърговеца Иван Клатнов /Клатната/също с цел набиране средства за комитета. Този богат търговец и гуляйджия бил известен на четата със своите оргии и с дълговете си към населението. Той бил доверено лице на турската власт и приятел на Деню чорбаджи. Четата на Добри направила засада покрай тогавашния път от с.Турия. Клатната бил нащрек. Успял да стреля пръв и убил войводата.
Признателното население нарича лобното мястото Добрев камък, Добрева турла.
Така завършило хайдутското дело на смелия герой от Средновековието Добри войвода. Кратка бележка на Л.Каравелов, отпечатана във в.“Свобода“ гласи: „Преди два месеца бил убит от турците Добри войвода, когото трябва да оплакват сиромасите, защото Добри е бил страшен за турските власти, а добър за сиромасите. Вечна му памет!“.
Народната почит към героя е отразена чрез построяването през 1939г. на първият хайдушки паметник на едно от личните места в покрайнината на селото,в близост с неговия гроб с надпис:
„Добри войвода от Копривщица, 1825-1871г.“
Изброени са също имената на членовете на комитета, основан от Левски в с.Розовец:Поп Никола Ганчов /касиер/,Петър Дечев Бойчев, Иван Стайков Моллов, Русю Колев Рулев, Минко Генчев Далев, Еню Дончев Брясков, Гено Стойков Жулев, Стоян Стойков Жулев, Михо Стоянов Кюркчиев и Желю Петров.
През 1939 г. едновременно става означаването на лобното място на войводата върху скалата, близо до която е станало убийството. Релефно се издълбава неговото име, годината на раждането и годината на неговата смърт.